Внимание! Заказы до 100 грн. оправляем только по предоплате.

(095) 02-00-282(097) 245-82-87 Пн—Сб 9:00—17:00
0
0
Корзина 0 грн.
Оформить заказ

В Україні масово гинуть бджоли.

Українські бджолярі б’ють на сполох, на їхніх пасіках масово гинуть бджоли – одразу цілими родинами.

Про це ТСН.ua повідомили пасічники з Дніпропетровської області. За їхніми даним, постраждало більше 50 пасік, а це більше 2 тисяч бджолиних родин.

“Поодинокі випадки отруєння були і раніше. Але гинули льотні бджоли, тобто ті, що літали і потрапили під потраву (розпилення пестицидів на полях, – ред.). Але зараз йде подальше зараження і масово гинуть цілі бджолині родини”, – нарікає Михайло Ротарь, який тримає пасіку у селі Кудашевка Дніпропетровської області.

Місцеві пасічники винуватять у всьому агрофірму “Христофорівське”, яка обробила свої поля сильними пестицидами і навіть не попередила про це бджолярів, щоб ті могли закрити бджіл на день.

За словами секретаря Криворізької гільдії бджолярів Павла Герба, від дій фермера найбільше постраждали Криворізький район Дніпропетровської області і Долинський район Кіровоградської області. Трохи менше зачепило Софіївський район Дніпропетровської області і Казанківський район Миколаївської області.

Поля були оброблені орієнтовно 22-23 травня. Падіж бджіл почався вже з 24 травня.

За словами Михайла Ротаря, препарат дуже сильний і має пролонговану дію, оскільки бджоли продовжують помирати невеликими партіями кожного дня.

Сам фермер не виходить на контакт з пасічниками. Телефони його фірми, які є у відкритому доступі у Мережі, вимкнені.

Павло Герб розповів, що кільком пасічникам вдалося потрапити до приміщення агрофірми у селі Софіївка, де вони побачили каністри з використаним інсектицидом. “Це сильний препарат альфа-циперметрин. Це пестицид першої групи, найтяжчої для комах, і 2-3 групи для людини. Тобто може бути отрутою повноцінною”, – зазначив Герб.

Причому така ситуація відбувається у кількох інших областях України – у Хмельницькій, Житомирській, Сумській, Рівненській і Волинській областях. За підрахунками Спілки пасічників України, загалом за останній тиждень постраждало щонайменше 70 пасічників, у яких загинуло майже 3 тисячі бджолиних родин. І список постраждалих продовжує поповнюватися.

Пасічник Михайло Ротарь мав на своїй пасіці 130 бджолиних родин, а зараз у деяких вуликах бджіл взагалі вже немає. Він оцінює свої збитки у 400 тисяч грн. Пасічник з Кіровоградської області Олександр Малиновський втратив фактично все своє бджолине господарство у 90 родин. Його збитки складають півмільйона гривень.

Зараз постраждалі пасічники намагаються домогтися відшкодування збитків. Проте цей процес нелегкий. Їм потрібно зібрати комісію на місцевому рівні, відправити на експертизу померлих бджіл і рапс з оброблених полів, щоб з’ясувати, від чого саме померли бджоли та довести провину фермера.

За словами представниці Спілки пасічників України Тетяни Сушко, фермери мають попереджати місцевих пасічників про заплановане оброблення полів та проводити ці роботи вночі. Крім того, потрібно використовувати якісні пестициди. Натомість, нарікає Сушко, деякі фермери не тільки не попереджають, а й намагаються зекономити, використовуючи неякісні препарати або сильнодіючі.

До прикладу, в Євросоюзі нещодавно заборонили пестициди, які вбивають бджіл.

Крім того, пасічники скаржаться, що мають проблеми у тому, щоб зібрати місцеві комісії, або навіть викликати поліцію, щоб зафіксувати факт потрави бджіл. Адже часто місцеві начальники поліції, голови ветеринарних служб тощо перебувають у дружніх або родинних зв’язках з фермерами та відмовляються допомагати постраждалим пасічникам.

Своєю чергою у Міністерстві агрополітики нарікають, що багато проблем виникає й через те, що бджолярі часто не реєструють свої пасіки. Це заважає довести факт отруєння бджіл, тому раніше пасічники не завжди повідомляли про отруєння.

“Цього року ми почали активно займатися питаннями бджільництва в частині фіксування випадків отруєння. Перше прохання до них було – повідомляти про всі випадки отруєння. Раніше вони, мабуть, замовчували, тому що більшість пасічників не зареєстровані або тільки в процесі реєстрації”, – зауважив начальник відділ міжнародної інтеграції в сфері технічного регулювання санітарних заходів в АПК Олександр Лозовицький, запевнивши, що зараз у Мінагрополітики розглядатимуть усі скарги, щоб визначити причину та притягнути до відповідальності за порушення законодавства у сфері застосування пестицидів.

У Міністерстві звернулися до пасічників з проханням повідомляти про всі факти отруєння. У заяві мають бути вказані такі дані: дата, місце, скільки було отруєно бджіл і хто, на їхню думку, винен у цьому.